ДЕРЖАВНІ СЛУЖБОВЦІ ЗОБОВ’ЯЗАНІ ДОТРИМУВАТИСЬ ЕТИЧНИХ НОРМ ПОВЕДІНКИ
В Законі України «Про запобігання корупції» правилам етичної поведінки присвячений цілий розділ.
Стаття 38 Закону говорить, що особи, на яких поширюється дія цього Закону під час виконання своїх службових повноважень зобов’язані:
неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки;
бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими.
Стаття 40 Закону визначає, що політична неупередженість – це необхідність при виконанні своїх службових повноважень дотримуватися:
політичної нейтральності;
уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів;
не використовувати службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків.
Стаття 42 Закону говорить про такі поняття як компетентність і ефективність. Ці поняття вказують на необхідність сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконувати службові повноваження та професійні обов’язки, рішення та доручення органів і осіб, яким вищезазначені особи є підпорядковані, підзвітні або підконтрольні, не допускати зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності.
Більш розширено трактується стаття 44 Закону утримання від виконання незаконних рішень чи доручень. Вона вказує на те, що особи визначені цим Законом зобов’язані:
- незважаючи на приватні інтереси, утримуватись від виконання рішень чи доручень керівництва, якщо вони суперечать закону;
- самостійно оцінювати правомірність наданих керівництвом рішень чи доручень та можливу шкоду, що буде завдана у разі виконання таких рішень чи доручень;
- у разі отримання для виконання рішення чи доручення, на їх думку незаконного або такими, що становлять загрозу охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам, повинні негайно в письмовій формі повідомити про це керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому вони працюють.
Аналізуючи вищезазначене можна дійти висновку, що ці ключові тези визначені новим Законом дають розуміння державним службовцям про ті рамки за які особа, уповноважена на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування при виконанні своїх службових повноважень не має виходити. А просте дотримання цих правил дозволить дотримуватись чинного законодавства України, а також дасть можливість сміливо назвати себе державним службовцем.
Інформацію підготувала,
Тетяна Гаєвська, головний
спеціаліст з питань протидії корупції